41000S0LC CARLIN CONSTANT DUTY IGNITOR / BASE CARLIN (601CRD 701CRD 70 - Model# 41000 - Input 120V, 60Hz, 40VA - Output 19KV Peak, 35mA - Midpoint Ground - Temp Range 32 to 140 F - Vacuum Impregnated / Water Resistant - Lightweight/ Replaces 10,000V AC Transformer Features - 14,000-volt output for smoother ignition - Solid state technology yields high performance, long life and durability - Constant-duty rated - Low current draw saves electricity - Epoxy sealant provides water resistance and heat dissipation - Consistent voltage output across a wide range of input voltages - Easy testing — 41000 ignitor sparks can jump ¾” gap - For use with 601CRD 701CRD 70 This ignitor comes complete with a base plate for mounting on Beckett AF and AFG burners.
SKU: CARLIN:41000S0LC
Product Availability: Out of stock
This product must be purchased in increments of 1
i h
41000S0LC CARLIN CONSTANT DUTY IGNITOR / BASE CARLIN (601CRD 701CRD 70
- Model# 41000
- Input 120V, 60Hz, 40VA
- Output 19KV Peak, 35mA
- Midpoint Ground
- Temp Range 32 to 140 F
- Vacuum Impregnated / Water Resistant
- Lightweight/ Replaces 10,000V AC Transformer