- Line Voltage: 120Vac (97-132 Vac) - Low Voltage: 24V (18-30Vac) - Frequency: 60 Hz - Operating Temperature: -40 F to +175 F - Igniter Current: 1.0A resistive @ 95Vac output - Thermostat Anticipator Setting: (Stage 1 only) 100mA - PrePurge: 30 seconds - HSI Warmup Time: 17/27 or 30/30 seconds - Trial For Ignition: 4, 6, or 8 seconds - PostPurge: 15 seconds - Interpurge: 60 seconds - Heat On Fan Delay: 30 or 60 seconds - Heat Off Fan Delay: 60, 90, 120, or 180 Seconds - Cool Fan On Delay: 5 seconds - Cool Fan Off Delay: 0 or 60 seconds - Gas Control Used With: Any 24Vac redundant, direct ignition gas control rated at 1.5A or less. Honeywell VR8205 recommended. - Cooling Contactor Used With: Any 24Vac contactor rated at 1.0A or less - Induced Draft Blower Load: 2.2FLA / 25LRA max @120Vac - Circulator Load: 14.5FLA / 25LRA max @120Vac - Type of Fan Used With: Standard Induction-Type Circulating Fan Features - Main burner ignition using a 120V hot surface igniter. - Flame rectification circuit to monitor flame presence. - Monitoring of system pressure switch, high temperature limit, and rollout functions. - Appliance operation/safety requirements controlled via microprocessor. - Control of a standard induction-type circulating fan motor (based on appliance requirements), in response to a conventional low voltage or EnviraCOM thermostat. - LED system status, performance and diagnostic indication. - Wire harnesses provided for simple replacement of most IFCs and integration with most heating and cooling appliances. - Twinning capability - EnviraCOM communication capability to enable local and/or remote system status, diagnostics, troubleshooting, and HVAC system control. The S9200U1000 Universal Integrated Furnace Control can be used with conventional thermostats as well as the EnviraCOM enabled VisionPRO IAQ and FocusPRO. It is intended for residential natural or liquid propane fueled furnaces only. The S9200U1000 EnviraCOM communications capability allows its use in twinning applications and enables communication with local and remote diagnostic devices such as the QuickLook hand held device (QuickLook 72), EnviraLINK web-based application and the W8735D Telephone Access Universal Hot Surface Ignition Integrated Furnace Control. Controls a standard induction-type circulating fan motor. S9200U1000
SKU: RESIDEO:S9200U1000
Product Availability: 1
This product must be purchased in increments of 1
i h
- Line Voltage: 120Vac (97-132 Vac)
- Low Voltage: 24V (18-30Vac)
- Frequency: 60 Hz
- Operating Temperature: -40 F to +175 F
- Igniter Current: 1.0A resistive @ 95Vac output
- Thermostat Anticipator Setting: (Stage 1 only) 100mA
- PrePurge: 30 seconds
- HSI Warmup Time: 17/27 or 30/30 seconds
- Trial For Ignition: 4, 6, or 8 seconds
- PostPurge: 15 seconds
- Interpurge: 60 seconds
- Heat On Fan Delay: 30 or 60 seconds
- Heat Off Fan Delay: 60, 90, 120, or 180 Seconds
- Cool Fan On Delay: 5 seconds
- Cool Fan Off Delay: 0 or 60 seconds
- Gas Control Used With: Any 24Vac redundant, direct ignition gas control rated at 1.5A or less. Honeywell VR8205 recommended.
- Cooling Contactor Used With: Any 24Vac contactor rated at 1.0A or less
- Induced Draft Blower Load: 2.2FLA / 25LRA max @120Vac
- Circulator Load: 14.5FLA / 25LRA max @120Vac
- Type of Fan Used With: Standard Induction-Type Circulating Fan
Features
- Main burner ignition using a 120V hot surface igniter.